Ισοπαλία σαν νίκη για τον Παναθηναϊκό

| |

Πρώτο βήμα για την πρόκριση στους «8»

karapao_232x

Ενα γκολ ζητούσε στην έδρα της Βιγιαρεάλ ο Τεν Κάτε. Και οι παίκτες του Ολλανδού προπονητή των «πρασίνων», τού έκαναν το χατήρι! Ο Παναθηναϊκός όχι μόνο πέτυχε γκολ,  αλλά κατάφερε να μείνει όρθιος (αήττητος) στην Ισπανία ύστερα από 10 αγώνες.

Το 1-1 στο «Μαδριγάλ» μοιάζει με νίκη. Διότι ο Παναθηναϊκός μπορεί να περάσει στις οκτώ καλύτερες ομάδες  του Τσάμπιονς Λιγκ ακόμη και με ισοπαλία. Αρκεί να μην δεχθεί γκολ ο Γκαλίνοβιτς. Η πρόκριση δεν είναι όνειρο. Ο Παναθηναϊκός μπορεί, αυτός ο Παναθηναϊκός που διαπρέπει και παίζει με αυτοπεποίθηση στην Ευρώπη.

Αξίζει να τονιστεί ότι οι «πράσινοι» αδικήθηκαν από τον Αυστριακό ρέφερι, τον Πλάουτς. Τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο! Στο 32' ο Καραγκούνης χτύπησε από μακρινή απόσταση φάουλ, ο Λόπεζ έκανε το μπλοκ αλλά πέρασε μαζί με τη μπάλλα τη γραμμή! Αντί όμως να σημειωθεί η παράβαση και να κατακυρωθεί το γκολ, ο βοηθός έκρινε ότι το ματς έπρεπε να συνεχιστεί! Στο δεύτερο 45λεπτο, στο 66' ο Βαρζίνιακ δέχθηκε το αντικανονικό μαρκάρισμα του Τζουζέπε Ρόσι, έπεσε κάτω και αμέσως μετά υπέπεσε σε πέναλτυ πάνω στον Πιρές. Κι όμως θα έπρεπε να δοθεί φάουλ. Σε εκείνη τη φάση ο Παναθηναϊκός δέχθηκε την ισοφάριση.

Ο Τεν Κάτε φρόντισε να κλείσει τους διαδρόμους και έβαλε εννιά (!) παίκτες να καλύπτουν χώρους και να μην επιτρέπουν  στους Ισπανούς να μπουν στην περιοχή του Γκαλίνοβιτς. Ναι μεν η Βιγιαρεάλ πήρε την πρωτοβουλία και έκανε ευκαιρίες, αλλά ο ΠΑΟ ήταν συμπαγής και μόλις προσαρμόστηκε, αντέδρασε στην πίεση.Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, όταν μπήκε  ένας ακόμη μέσος στην ενδεκάδα.

Στο 21' ο Βύντρα  πρόλαβε με τάκλινγκ τον Ρόσι και στο 29' ξανά ο Ρόσι μπήκε επικίνδυνα, αλλά ο Γκαλίνοβιτς έδιωξε με το πόδι! Στο 59' ήρθε το 0-1 με καταπληκτικό σουτ του Καραγκούνη έξω από την περιοχή. Η μπάλλα με δύναμη σφηνώθηκε στον ουρανό των διχτύων του ανήμπορου να αντιδράσει Ρόσι. Στο 63' ο Μάντζιος άφησε με ωραία ντρίμπλα άγαλμα τον Σένα, έκανε το σουτ και έδιωξε ο Λόπεζ. Και στο 66' ο Ρόσι(κορυφαίος της Βιγιαρεάλ) ευστόχησε στο πέναλτυ και έκανε το 1-1.

Με λάθη η διαιτησία του Πλάουτς. Αδίκησε τον Παναθηναϊκό.

Κίτρινες: Γκούμας(δεν  παίζει στη ρεβάνς), Ζιλμπέρτο Σίλβα, Λόπες Ανχελ, Σένα.

Βιγιαρεάλ: Λόπες, Ανχελ Λόπες, Φουέντες, Γκοντίν, Σένα, Μπρούνο, Καθόρλα, Εγκουρέν(62' Πιρές), Ρόσι, Ιμπαγάθα(70' Κάνι), Γιορέντε (62' Νιχάτ).
Παναθηναϊκός: Γκαλίνοβιτς, Βύντρα, Γκούμας(46' Γκάμπριελ), Σαριέγκι, Βαρζίνιακ, Σπυρόπουλος, Καραγκούνης(85' Σαλπιγγίδης), Μάντζιος, Νίλσον, Σιμάο, Ζιλμπέρτο Σίλβα.

πηγη:ΤΑ ΝΕΑ online